Uczniowski klub pływacki

Polonia warszawa

Szkoły

Trening pływacki w klubie UKP Polonia Warszawa wpisany jest w program zajęć lekcyjnych ucznia. Współpracujemy z dwoma szkołami:

 • Szkołą Podstawową nr 158, in Jana Kilińskiego
  ul. Ciasna 13, w Warszawie
 • Liceum Mistrzostwa Sportowego im Gen. Broni Władysława Andersa
  ul. Konwiktorska 5/7, w Warszawie

Wpisanie treningów w plan zajęć lekcyjnych jest ogromnym ułatwieniem zarówno dla samego zawodnika jak i jego rodziców. Trenerzy ściśle współpracują z nauczycielami szkół, tak, aby sprawnie połączyć naukę ze sportem. W dniach zawodów nauczyciele nie przeprowadzają sprawdzianów; a trenerzy motywują zawodników do osiągania jak najlepszych wyników w nauce.

Dlaczego UKP Polonia Warszawa?

W roku 2018 roku UKP Polonia Warszawa zdobyła łącznie 66 medali

UKP Polonia Warszawa plasuje się w pierwszej dziesiątce klubów pływackich w Polsce (według klasyfikacji punktowej Letnich i Zimowych Mistrzostw Polski).

Każdego roku zawodnicy klubu zdobywają indywidualne i grupowe osiągnięcia na arenie polskiej i  międzynarodowej. Tylko w 2018 roku na Mistrzostwach Polski zawodnicy UKP Polonia Warszawa zdobyli łącznie 66 medali: 18 złotych , 28 srebrnych, 20 brązowych. Szkoły, z którymi współpracuje klub mają wieloletnie doświadczenie w szkoleniu sportowców. Wśród wychowanków obu szkół jest wielu uznanych sportowców – medalistów mistrzostw Europy, świata, Igrzysk Olimpijskich.

Kadra i sportowcy

Doświadczona kadra trenerska realizuje program szkoleniowy oparty na wieloletniej praktyce i przekazywany młodszym terenom, często, wychowankom i byłym zawodnikom Klubu. 

Sportowcy traktowani są z szacunkiem i zrozumieniem, a program jest precyzyjnie dopasowany do rozwoju, potrzeb i możliwości młodego organizmu. Poza standardowymi treningami zawodnicy mają możliwość uczestnictwa w obozach i wyjazdach szkoleniowych, aby mogli jak najlepiej rozwijać swój potencjał.

  Organizacja szkolenia

  Wszystkie treningi w Klubie wplecione są w grafik zajęć szkolnych, nie kolidując z nauką uczniów.  W drodze na basen i z powrotem uczniowie przebywają pod opieką wychowawców i nie wymagają zaangażowania rodziców. Sportowcy od najmłodszych lat uczą się systematyczności, trenując regularnie kilka razy w tygodniu. Liczba treningów jest dopasowana do ich wieku i możliwości, i rośnie wraz z rozwojem zawodnika:

  Szkoła podstawowa

  • Klasy 1-2

   3- treningi pływackie w tygodniu (60 min)
   1- zajęcia ogólnorozwojowe na lądzie w tygodniu

  • Klasy 3-4

   5- treningów pływackich  (60-90 minut)
   1-zajęcia ogólnorozwojowe na lądzie w tygodniu

  • Klasy 5-6

   8-treningów pływackich (90 minut)
   2-zajęcia ogólnorozwojowe na lądzie w tygodniu

  • Klasy 7-8

   8-9 treningów pływackich (90 minut)
   3 zajęcia ogólnorozwojowe na lądzie 

  liceum

  • W zależności
   od grup treningowych

   8-10 treningów pływackich (120 min)
   3-5 zajęć ogólnorozwojowe na lądzie w tygodniu

  Zajęcia treningowe

  Zajęcia treningowe pływackie odbywają się od poniedziałku do soboty na trzech basenach:
  • Ośrodek Polonia SCSAW (25 m)
  • Ośrodek Inflancka SCSAW (50 m)
  • Pałac Młodzieży (25 m)

  Zawody i zgrupowania

  Jako Klub bierzemy udział we wszystkich zawodach organizowanych przez Warszawsko - Mazowiecki Okręgowy Związek Pływacki, Polski Związek Pływacki oraz międzynarodowe związki pływackie. Nasi zawodnicy startują w zawodach już od drugiej klasy szkoły podstawowej.

  W każdym roczniku Klub organizuje 2-3 zgrupowania szkoleniowe w Polsce lub za granicą. Na zgrupowaniach sportowcy mają treningi pływackie oraz zajęcia ogólnorozwojowe na lądzie. Zawodnicy przechodzą wzmożone szkolenie techniczne z zakresu stylów pływackich, elementów startowych jak i motywacyjnych.  Osiągnięcia

  Tytuł Klubowego Wicemistrza Polski

  W 2019 roku zdobyliśmy tytuł Klubowego Wicemistrza Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Młodzieżowców w wieku 19 lat. Daria Zielińska wywalczyła Wicemistrzostwo Polski Seniorów i Młodzieżowców na dystansie 200. m stylem motylkowym. Daria Zielińska i Wiktoria Dąbrowska zostały zakwalifikowane do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów w Kazaniu. Jan Zubik i Klaudia Tarasiewicz zostali powołani do Reprezentacji Polski na EYOF ( Europejski Młodzieżowy Festiwal Olimpijski ) w Baku.

  Letnie i Zimowe Mistrzostwa Polski 2018

  W klasyfikacji punktowej Letnich i Zimowych Mistrzostw Polski 2018 roku UKP Polonia Warszawa awansowała do pierwszej dziesiątki najlepszych klubów w Polsce (z 84 pozycji w 2017 ). Nasi zawodnicy zdobyli na Mistrzostwach Polski łącznie 66 medali: 18 złotych , 28 srebrnych, 20 brązowych ( w tym 1 złoty Mistrzostw Polski Seniorów – Daria Zielińska). Daria została również zakwalifikowana do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów w Helsinkach. 7 naszych zawodniczek zostało powołanych do Kadry Polski Juniorów i reprezentowało nasz kraj w zawodach międzynarodowych.

  Rekordy Polski w kategorii Juniorek

  W 2018 roku wiele zawodniczek ustanowiło Rekordy Polski w kategorii Juniorek 15, 16 i 17 latek w konkurencji sztafet 4x 100 stylem dowolnym, 2 x 200 stylem dowolnym i 4 x 100 zmiennym. Zdobyliśmy Drużynowe Mistrzostwo Polski Młodzików - 13 lat w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików 2018 (rekord uzyskanych punktów). Zdobyliśmy III miejsce w Polsce w Drużynowym Wieloboju Pływackim Dzieci z rocznika 2007. Zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej w GP WMOZP w roczniku 2005 oraz III miejsce w roczniku 2007.

  Trenerzy UKP Polonia Warszawa

  Nasi trenerzy to wykwalifikowani specjaliści, posiadający odpowiednie przygotowanie pedagogiczne do pracy z dziećmi i młodzieżą. Zespół trenerski to połączenie doświadczenia z młodością. Atut, który stanowi o sile naszego Klubu.

  Andrzej Krzysztof Gozdalik 

  Trener

  Trener pływania I klasy. Ukończył warszawską AWF, pracował jako trener pływania w CWKS Legia Warszawa, był wykładowcą w AWF Warszawa. W latach 2003 – 2010 był koordynatorem pływania w warszawskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego.
  Trener Gozdalik może się pochwalić wieloma sukcesami odniesionymi w pracy z młodzieżą szkolną. Trener wielu mistrzów, m.in.: Mariusza Winogrodzkiego – wicemistrza oraz brązowego medalisty Mistrzostw Europy Juniorów (Budapeszt 2005); Bartłomieja Miziaka, Damiana Paczkowskiego, Jana Chmury, Elżbiety Dąbrowskiej, Łukasza Herbsta, Piotra Słotwińskiego – uczestników i finalistów Mistrzostw Europy Juniorów, wielokrotnych mistrzów i rekordzistów Polski seniorów i juniorów, reprezentantów Kadry Narodowej w pływaniu. 

  Magdalena Wiesiołek

  Trener

  Absolwentka warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Była zawodniczka klubu MKS Polonia Warszawa. Medalistka i finalistka Mistrzostw Polski w pływaniu. Reprezentantka kadry narodowej oraz medalistka Mistrzostw Polski, finalistka Mistrzostw Świata i Europu w pięcioboju nowoczesnym. Trener pływania, instruktor narciarstwa i fitnessu.

  Maciej Białek

  Specjalista od stylu klasycznego

  Najlepszy w Polsce specjalista od stylu klasycznego. Jego zawodnik Marcin Stolarski zakwalifikował się na IO w Rio. Wychowawca rekordzistów Polski. Zdarzało się, że jego czterech zawodników pojawiało się w jednym finale A w stylu klasycznym Mistrzostw Polski Seniorów. Absolwent AWF Warszawa. Doskonały pedagog. W roku szkolny 2017-2018 poprowadzi w LOMS 62 - SMS Warszawa grupę III klasy gim. - rocznik 2002.

  Wojciech Kobylarczyk

  Trener III klasy

  Trener pływania II klasy, absolwent warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, ratownik WOPR oraz instruktor gimnastyki podstawowej. Poprzednio trener w klubach UKS Rekin Warszawa, UKS "GIM92 Ursynów" Warszawa oraz UKS Jagiellonka Warszawa. Jego zawodnicy mają na swoim koncie wiele osiągnięć: Antoni Fronczak został Wielobojowym Mistrzem Polski, a Karina Wilanowska zajęła 4 miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji. Ekipa pod jego okiem zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Szkół Sportowych w Raciborzu 2017. Co roku drużyna złożona z jego zawodników znajduje się w pierwszej 10 najlepszych Drużyn na Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików. Aż 5 jego zawodników zostało powołanych do Kadry Wojewódzkiej Młodzików. 
  Jest również trenerem Międzywojewódzkiego Mistrza Polski Młodzików w dwuboju nowoczesnym.

  Przemysław Piotrowski 

  Trener

  Trener pływania II klasy, absolwent AWF Warszawa. Wychowanek Sekcji Pływackiej Polonii Warszawa i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Warszawie. Od 2010 roku pracuje jako trener pływania i nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 158 w Warszawie, gdzie odnosi sukcesy sportowe ze swoimi zawodnikami (rocznik 2003) - rekord Polski w sztafecie 4x50 m stylem zmiennym 11- latków.
  Pasjonuje się turystyką rowerową i survivalem. Instruktor judo, narciarstwa zjazdowego i gimnastyki sportowej.

  Dariusz Polkowski 

  Wychowawca

  Wychowawca wielu mistrzów i rekordzistów Polski w kat. młodzików i juniorów w "Rekin Ursynów Warszawa" i "Gim 92 Warszawa". Od dwóch lat związany z ZSS 72 Warszawa. Trener I klasy. Nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu. 
  W roku szkolny 2017-2018 poprowadzi w LOMS 62 - SMS Warszawa grupę III klasy gim. - rocznik 2002. 

  Piotr Jan Piotrowski

  Funkcja

  Trener koordynator a zarazem Prezes naszego Klubu. Odpowiada za realizację szkolenia sportowego w UKP Polonia Warszawa. Absolwent AWF, były zawodnik Legii Warszawa, jeden z najlepszych trenerów pływania w Polsce. Jako trener, pracując w Zespole Szkół Sportowych przy ulicy Konwiktorskiej, prowadził z sukcesami przyszłych olimpijczyków, m.in. Łukasza Gąsiora – wielokrotnego złotego medalistę Mistrzostw Polski oraz dwukrotnego mistrza Europy Juniorów (2004 Lizbona), olimpijczyka z Pekinu; Zosię Klepacką – olimpijkę z Pekinu, brązową medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Londynie w windsurfingu, w gimnazjum trenującą pływanie; Agnieszkę Żebrowską trenującą pływanie w gimnazjum, w liceum rozpoczęła z powodzeniem treningi wioślarskie zdobywając srebrny medal w dwójkach podwójnych na Mistrzostwach Świata; Karolinę Szczepaniak - wielokrotną złotą medalistkę Mistrzostw Polski juniorów, rekordzistkę Polski na dystansach 200 m i 400 m stylem zmiennym. Karolina Szczepaniak w wieku 14 lat zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski seniorów na 400 m stylem zmiennym w czasie nowego rekordu Polski 14, 15 i 16 latek. Olimpijka z Pekinu. Największą satysfakcję daje Mu możliwość przygotowania i ukształtowania młodych ludzi do sięgania po najwyższe laury, nie tylko w pływaniu i w sporcie. Trener Piotrowski od lat zaraża dzieci i rodziców bakcylem wszelkich rodzajów aktywności sportowej i turystycznej. Idol młodzieży. W dowód uznania otrzymał tytuł szlachecki SIR Piotr Piotrowski.

  Grzegorz Kircun 

  Wychowawca

  Wychowawca wielu zawodników i rekordzistów Polski w kat. młodzików i juniorów w BUKS Warszawa. Drużynowy Mistrz Polski Szkół Sportowych. Wychowanek Polonii Warszawa i SMS Warszawa. Absolwent AWF Warszawa. Doświadczony pedagog. 
  W roku szkolny 2017-2018 poprowadzi w LOMS 62 - SMS Warszawa grupę II klasy gim. - rocznik 2003. 

  Partnerzy klubu